Efektem projektu będzie zbudowanie trwałych ram współpracy pomiędzy samorządami z obszaru objętego projektem gwarantujących ożywienie gospodarcze, rozwój regionu, a w konsekwencji poprawę jakości życia mieszkańców.
Opracowanie dokumentów strategicznych pod kątem wspólnych celów rozwojowych dla kilku gmin regionu stworzy przewagę konkurencyjną i przełoży się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej regionu, a samorządom da szanse realizowania przedsięwzięć o nieporównywalnie większej skali i potencjale. Wypracowana strategia współpracy na rzecz budowy nowej drogi wodnej, zostanie przyjęta uchwałami rad JST. Przystąpienie do dalszego działania w celu realizacji zapisów koncepcji, a także strategii rozwoju województwa w zakresie współpracy ponadregionalnej wymaga opracowania szeregu dokumentów planistycznych.
Przygotowana w ramach projektu dokumentacja w postaci analiz i inwentaryzacji przyrodniczej jest niezbędna do zaplanowania efektywnej realizacji zamierzeń inwestycyjnych, które mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. Dokumenty, które powstaną w ramach projektu zostaną wykorzystane do przygotowania dokumentacji przedprojektowej, w tym m.in. do opracowania studium wykonalności, przeprowadzenia procesu oceny oddziaływania na środowisko. W wyniku prac zaplanowanych w ramach projektu powstaną także spójne wytyczne do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin.