Strona główna » O projekcie » MOF Pętla Mazurska

MOF Pętla Mazurska

Planowanie w ramach projektu ma na celu wyznaczenie miejskiego obszaru funkcjonalnego, którego oś stanowić będzie przedsięwzięcie polegające na budowie I etapu szlaku wodnego łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim, określonego w wypracowanej wspólnie przez 15 samorządów województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego „Koncepcji rewitalizacji i budowy drogi wodnej łączącej WJM z pojezierzem ełckim i kanałem augustowskim”.

Koncepcja, która powstała w styczniu 2013 roku podsumowuje 2 lata pracy JST zrzeszonych w ramach partnerstwa i wskazuje, że współdziałanie w celu realizacji przedsięwzięcia przyczyni się do intensyfikacji gospodarki regionu poprzez wykorzystanie potencjału turystycznego realizowanego w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, walory krajobrazu przyrodniczego i kulturowego oraz różnorodność biologiczna objętego projektem obszaru uzasadniają przyjęty kierunek działań. Punktem wyjścia założeń projektu jest uwzględnienie wymiaru terytorialnego, który odchodzi od postrzegania obszaru przez pryzmat granic administracyjnych na rzecz definiowania ich na podstawie potencjałów i barier rozwoju poszczególnych terytoriów. Takie zintegrowane podejście terytorialne stanowi jedną z podstawowych zasad strategicznych dokumentów krajowych: Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

Utworzenie obszaru funkcjonalnego wokół projektowanego szlaku wodnego jest krokiem wpisującym się w strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego, która w zakresie celu strategicznego: wzrost liczby i jakości powiązań sieciowych, intensyfikacja współpracy międzyregionalnej wskazuje istotne pole współpracy z województwem podlaskim w ramach rozwijania koncepcji budowy drogi wodnej. Ponadto planowany rozwój obszaru funkcjonalnego zgodny jest z określoną w strategii inteligentną specjalizacją „ekonomia wody”.

Koncepcja rewitalizacji i budowy nowej drogi wodnej określa ramy do dalszego planowania rozwoju regionu. W marcu 2013 roku Partnerzy projektu (15 samorządów  województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego) dysponując Koncepcją przystąpili do planowania kolejnych kroków przybliżających do realizacji przedsięwzięcia. Przeprowadzono szereg spotkań roboczych w gronie JST, wypracowana koncepcja była przedmiotem konsultacji na szczeblu samorządowym i rządowym (MRR), przy współpracy z organizacją pozarządową przeprowadzono także szerokie konsultacje społeczne wśród mieszkańców regionu. Koncepcja została oceniona pozytywnie. Jej doprecyzowanie i przygotowanie do realizacji jest ogromnym wyzwaniem. Ze względu na zasięg i złożoność przedsięwzięcia Partnerzy podjęli decyzje o etapowej realizacji. I etap – utworzenie tzw. „Pętli Mazurskiej” nie tylko terytorialnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie stanowi spójny obszar pomiędzy miastami Giżycko i Orzysz. Samorządy podjęły więc decyzję o konieczności wspólnego działania oraz utworzenia obszaru funkcjonalnego (MOF Pętla Mazurska), który stworzy stabilne ramy współpracy.

Współpraca w ramach miejskiego obszaru funkcjonalnego umożliwi rozwój zintegrowany tj. spójną wizję rozwoju obszaru, uwzględniającą różne aspekty rozwoju i potrzeb lokalnych, zmierzającą do poprawy jakości życia społeczności lokalnej. Przygotowanie bądź zaktualizowanie strategicznych i operacyjnych dokumentów, w ramach realizacji niniejszego projektu, pozwolą realizować działania inwestycyjne kształtujące struktury przestrzenne, z utrzymaniem wysokiej jakości środowiska przyrodniczego i walorów krajobrazowych, zgodnie z celami i zasadami KPZK. Samorządy wypracują wspólne projekty rozwojowe, mające znaczenie dla całego obszaru funkcjonalnego oraz przyczyniające się do powstania przestrzeni, o korzystnych warunkach funkcjonowania dla mieszkańców, inwestorów, podmiotów gospodarczych i turystów.

Uzupełnienie zagospodarowania przestrzennego MOF Pętla Mazurska o elementy niezbędne dla rozwoju, odbywać się będzie z zastosowaniem zasad: zrównoważonego rozwoju, przezorności ekologicznej oraz kompensacji przyrodniczej. Oznacza to, że współpraca samorządów terytorialnych w dziedzinie rozwoju turystyki, możliwa jest jedynie przy konsekwentnej ochronie zasobów przyrodniczych i krajobrazu kulturowego oraz ograniczeniu ewentualnych zanieczyszczeń elementów przyrody.

2014-10-25 20:36 Opublikował: Administrator

Odpowiemy na wszystkie wasze pytania

* - pola obowiązkowe


pomoc_techniczna
Ministerstwo Rozwoju
Unia Europejska