Osią obszaru funkcjonalnego „Pętla Mazurska” będzie projektowany I etap szlaku wodnego łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim.
Gminy obszaru funkcjonalnego (gmina miejska Giżycko, gmina Giżycko, gmina Miłki, gmina Orzysz), graniczą ze sobą stanowiąc zwarty obszar przestrzenny. Szlak przebiega w głównej mierze po terenie gmin wiejskich leżących w bezpośrednim sąsiedztwie tych miast. Miasto i gmina Giżycko usytuowane są w centrum Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i w sposób modelowy wykorzystują walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz dbałość o unikalne środowisko. Gminy Orzysz i Miłki położone w sąsiedztwie głównego szlaku wodnego, ze względu na brak bezpośredniego połączenia z drogą wodną, nie są w stanie w pełni wykorzystywać możliwości rozwojowych swoich terenów. Wydłużenie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich o akweny (jeziora: Niałk Mały, Niałk Duży, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło, Śniardwy, Orzysz) leżące na obszarze projektowanej drogi wodnej wpłynie na zwiększenie potencjału regionu. Osią rozwoju obszaru funkcjonalnego „Pętla Mazurska” stanie się turystyka i całoroczna rekreacja wykorzystująca walory przyrodnicze i krajobrazowe terenów.
Analiza została przeprowadzona zgodnie z metodologią wyznaczania obszarów funkcjonalnych. Wyniki prac pozwoliły na wskazanie powiązań wewnątrz i na zewnątrz OF PM, które mogą być podstawą programowania rozwoju tego obszaru.
Diagnoza została oparta na pogłębionym badaniu ilościowym i jakościowym obszaru, tj. części powiatu giżyckiego oraz części powiatu piskiego przyjętego do analizy obszaru funkcjonalnego „Pętla Mazurska”, powiązań między gminami miejskimi oraz gminami przylegającymi. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy dokonano delimitacji tego obszaru.
Opracowana diagnoza i delimitacja pozwoli na przygotowanie dokumentów strategicznych dla obszaru funkcjonalnego „Pętla Mazurska” w powiązaniu z celami tematycznymi funduszy strukturalnych na lata 2014-2020.
Zakres opracowania:
• analizy mające na celu określenie zasięgu obszaru funkcjonalnego
• badania, diagnozy służące określaniu powiązań i wynikających z nich wyzwań służących określeniu obszaru funkcjonalnego
• analiza zarządzania obszarem funkcjonalnym